Rodný list praporu roty Aktivních záloh plk. gšt. Vladimíra Taláška

            Prapor roty Aktivních záloh, která je součástí Krajského vojenského velitelství, vznikl z podnětu ředitele této vojenské instituce plk. Ing. Pavla Dvořáka v Olomouci v lednu roku 2009 a ve spolupráci s Krajským úřadem Olomouckého kraje a jeho hejtmanem, Ing. Martinem Tesaříkem pak v červenci téhož roku se realizovala jeho příprava.

           Autorem heraldického provedení praporu je plukovník Jiří Louda, tvůrce státního znaku České republiky, prezidentské standarty, ale i znaku Olomouckého kraje. Prapor roty Aktivních záloh obsahuje heraldické symboly naší republiky, naší armády a Olomouckého kraje.

           Líc praporu tvoří bílý list s červenomodře střídavým lemem. Uprostřed pole je velký státní znak republiky mezi dvěma vztyčenými meči se žlutým jilcem jako symbol armády. V horním lemu je velkým bílým písmem heslo ARMÁDA A NÁROD, v dolním pruhu stejným písmem heslo VŠE PRO VLAST.

           Rub praporu je červený se žlutým lemem, uprostřed je znak Olomouckého kraje mezi čtyřmi žlutými lipovými listy, vycházejícími z rohů pole. V horním lemu je velkým červeným písmem název dárce praporu OLOMOUCKÝ KRAJ, v dolním pruhu stejným písmem nápis AKTIVNÍM ZÁLOHÁM.

           Líc praporu je proveden ve státních barvách, bílé, červené a modré, meče provázející státní znak jsou obecními symboly naší armády. Rub praporu je vyhrazen znaku jeho dárce, Olomouckého kraje.Červená barva je volena jako kontrast proti barvám znaku, lipové listy v rozích jsou obvyklými symboly naší státnosti a jsou užity i na standartě hlavy našeho státu a vrchního velitele naší armády.Červená barva byla i na výložcích uniforem naší pěchoty a dělostřelectva.

          Autorem textů na praporu je poručík Martin Vaňourek. Slova ARMÁDA A NÁROD vyjadřují spojitost mezi vojskem a občany státu, VŠE PRO VLAST pak odhodlanost vykonat pro svoji zemi jakýkoliv vlastenecký čin. Uvedené slova OLOMOUCKÝ KRAJ je identita dárce praporu a AKTIVNÍM ZÁLOHÁM pak určuje vlastníka praporu.

          Vlastní výroba praporu byla zahájena v srpnu 2009 u firmy Velebný a Fam s.r.o. v Ústí nad Orlicí a dokončena následující měsíc, v září. Rozměr praporu je 100 x 150 centimetrů, byl vyroben ze sametu a to medové, bílé, červené a modré barvy. Motivy jsou vyšity uměleckou strojovou výšivkou, podklad pod státním a krajským znakem je látkový. Rohové motivy jsou zlatě vyšívané, lícová a rubová strana je podložená bavlněnou výztuží a je k sobě strojově sešitá, na vzniklém švu je okolo ručně našitá trikolorová kroucená šňůra o síle 0,7 centimetru. Prapor je připevněn látkovým tunelem na slavnostní žerdi o rozměru cca 4x240 centimetrů, zajištěným dvěma ozdobnými hřeby proti posunu. Dvoudílná žerď je zhotovena z jasanového dřeva. Špička žerdi je vyrobena z mosazi ve tvaru lipového trojlístku, zdobená pískováním a osazená mosaznými pecičkami.

autor praporu - plk. Jiří Louda            

ředitel KVV Olomouc - plk. Ing. Pavel Dvořák        

hejtman - Ing. Martin Tesařík    

autor rodného listu - por.Martin Vaňourek